Családállítás

Mi a családállítás?

Bert Hellinger felfigyelt arra, hogy jelenlegi problémáinkra a kulcsot nem elég csak a saját, személyes életünkben keresni. A sorsunk nagyon szorosan összefonódott elődeink, őseink sorsával, és gyakran ugyanazok a minták, ellenállások, dinamikai működések köszönnek vissza az életünkbe. Akkor is jelen van ez a rejtett hatás, ha valakit a felmenők közül nem ismertünk. Létezik egy egész, egy rend-szer, melynek a család minden tagja a része. A családállítás szakirodalmában erre két fogalmat használnak: „családi lélek” vagy „mindentudó mező”. Ebben a térben szigorú törvények uralkodnak, meghatározott rend van. Ha sérülés történt a múltban, az kihat a következő családokra, jelentősen befolyásolva az egyének sorsát.

Amennyiben sikerül megtalálni és helyreállítani a sérülést, az jelentős változást hoz mindenki életébe, aki érintett.

A Bert Hellinger által megfigyelt törvényszerűségek nemcsak a családokra, hanem minden kisebb-nagyobb csoportra, rendszerre és szervezetre is érvényesek. Itt is lehet ugyanígy, vagy hasonló módon a módszert alkalmazni, de nem családállításnak, hanem rendszerállításnak hívjuk. Ilyen csoport lehet egy munkaközösség, egy lakóközösség, egy szerelmi háromszög, iskolai közösség, de akár még egy konkrét esemény (pl. baleset, tragédia részesei) is, akik közül valaki életben marad, esetleg megsebesül, más pedig meghal. Ilyenkor Hellinger és munkatársainak azt figyelték meg, hogy létrejön egy „közös léleknek” nevezett rejtett összeköttetés, egy élő, de láthatatlan hálózat vagy kapocs.

A családállítás segítségével feltárható, hogy egy jelenbeli probléma milyen családi minta következménye, illetve feloldást is kínál.

Hányszor hallottuk édesapánktól/édesanyánktól: „olyan vagy, mint az anyád/apád”, és ezt megrovó hangsúllyal… Hányszor fogadjuk meg gyermekként, hogy soha nem leszek olyan, mint az apám/anyám?

Majd észrevesszük 30-40-50 évesen, hogy ugyanolyan szokásaink vannak, ugyanolyan párt választottunk, ugyanúgy bánunk a gyermekünkkel.

Sokszor úgy érezzük, nem úgy élünk, ahogy szeretnénk. Azt érezzük, nem találjuk a helyünket az életben; depresszió, szorongás bénítja mindennapi életünket; nem akarnak begyógyulni a régi sebek; kudarcba fulladnak kapcsolataink; tehetetlennek érezzük magunkat, rossz a kapcsolatunk a szüleinkkel, gyakori betegségek nyugtalanítanak bennünket.

Bármennyire is szerettünk volna megválni szüleink viselkedési mintáitól, azok életünk kezdete óta belénk égtek. Számos támogató minta is van köztük, és számos akadályozó.

A felmérések azt mutatták ki, hogy a családállítást követő egy éven belül a résztvevők 78%-ának életében jelentős pozitív változás köszöntött be, és 14%-uknak javult az állapota.

A CSALÁDÁLLÍTÁS FILOZÓFIÁJÁRÓL

Bert Hellinger pszichoterapeuta a nyolcvanas évek második felében kezdte el a családfelállítás módszerének a kidolgozását. A pszichoanalízis, a hipnózis, a tranzakció analízis, és a családterápia módszereit saját eseteinek alapos tanulmányozásával és megfigyeléseivel ötvözve túllépett a hagyományos nyugati pszichológia megszokott fogalmi keretein, és új módszerével rövid időn belül igen látványos sikereket ért el. Világszerte futótűzként terjedt el a szisztemikus-fenomenologikus rendszerterápia, közismertebb nevén a Hellinger-féle családállítás módszere.

Bert Hellinger fedezte fel, hogy létezik egy közös családi lélek, egy olyan családi energiamező, amely meghatározóan irányítja az egyes emberek életét.

A családi lélekben /mezőben szigorú törvények uralkodnak. Ha megsérülnek, az generációkon keresztül negatív hatással van a családtagokra. A családi lélek megkezdi a kiegyenlítést, a jóvátételt. Működésbe lép a rendszer-lelkiismeret, például úgy, hogy a gyerek kezd el érthető ok nélkül rosszul élni, vagy valamilyen testi-lelki tünetet mutatni. Mivel az okok ilyenkor nem a saját élettörténetben vannak, mindaddig eredménytelenek maradhatnak a testi és lelki kezelések, amíg a rejtett dinamika napvilágra nem kerül és fel nem oldódik.

Nehéz sorshelyzeteink, problémáink tudatalattinkban rejtező gyökerei tehát a családunk történetéből olvashatóak ki a módszer segítségével.

A Hellinger által megfogalmazott törvényszerűségek azonban nem csak a családokra, hanem minden kisebb-nagyobb csoportokra, rendszerekre és szervezetekre is érvényesek. Ezekben a rendszerekben is ugyanúgy, vagy hasonló módon lehet a módszert alkalmazni,- ezeket rendszerállításoknak hívjuk. Ilyen csoportot alkotnak pl.egy lakóközösség, egy szerelmi háromszög, iskolai,-munkahelyi közösségek, de még egy baleset részesei is, akik közül van, aki életben marad, van, aki megnyomorodik, és van, aki meghal. Hellinger és munkatársainak megfigyelése szerint mindegyik esetben létrejön a jobb híján közös léleknek nevezett rejtett összeköttetés, egy hálózat.

A munkahelyi és egyéb szervezetekben végzett ilyen munka a szervezetállítás nevet kapta.

A módszer számos terápia-rezisztens esetben hozott gyors és látványos javulást. A családfelállítást követő egy éven belül a résztvevők 78 %-ának életében markáns pozitív változás állt be, további 14 %-uknak javult az állapota. Megszűntek az addig, a saját élettörténet alapján érthetetlen depressziók, teljesítménybeli és kapcsolati kudarcsorozatok, öngyilkossági hajlamok és amennyiben még nem alakult ki a gyógyíthatatlan irreverzibilis változás, a testi betegségek is javultak, meggyógyultak. A maradék 8 % esetében a családfelállítás hatástalan maradt, ami nagyon jó arány a többi pszichoterápiás módszert alapul véve.

Betekintés a módszer filozófiai hátterébe:

Fenomenológiai megközelítés: csak akkor lehet átadni magunkat a teljességnek,és kibírni azt, ha eleinte figyelmen kívül hagyjuk a részleteket. Így a kifelé irányuló mozgás közben megállunk és kissé visszahúzódunk, míg el nem érjük az ürességet, mely be tudja fogadni a sokrétűséget és a gazdagságot.

Fenomenológiai pszichoterápia: Az ember kiteszi magát a jelenségeknek és azok összefüggéseinek anélkül, h beavatkozna. El kell felejteni pl. minden eddigi tudásunkat és tapasztalatunkat, összpontosítunk és várunk, míg az összefüggésben szinte magától megmutatkozik az eredmény vagy egy megoldás, amit nem lehet előre tudni. Ez a felismerés más mélységekből jön és ajándékba kapjuk. Ezt a sajátságos mozgást nem tartom kézben, ilyenkor egy másik erő hordoz, melynek része vagyok, ez az erő a Lélek. Ez a módszer mindig olyan, mint ha sötétben tapogatóznánk, de együtt rezegve azzal, ami megmutatkozik, ahonnan az impulzusok jönnek, és az az erő, ami továbbvisz.

A REND sohasem szabály, vagy törvényszerűség, a rend az érzékelhető valóság, épp ezért nem is lehet megválogatni, mert magától működik. A szeretet a rend egy része. Sokan úgy gondolják, hogy szeretettel túl lehet emelkedni a renden. Ez nem lehetséges. A szeretetnek meg kell hajolnia a rend előtt, hogy kibontakozhasson. Az a rend, amiről itt szó van, nincs kiszolgáltatva az önkényeskedésnek. Ezek a rendek titokzatosak. Nem lehet teljes mértékben megragadni őket, csak figyelni lehet a működésüket. Mindig másként hatnak, mindig új módon működnek.

Rend az összhangban: A renden nem gondolkodni kell, úgy is felszínre kerül, napfényre kerül a maga teljességében. Lépésről- lépésre. Hogy a dolgok rendbejönnek, összhangban vannak vmivel., ami hordozza őket, ez a REND. De az, hogy ez mi, sosem válik egyértelművé, mindig csak megközelítőleg tudjuk megérteni.

A családnak közös lelke, közös lelkiismerete van. ELSŐ ALAPSZABÁLY: Mindenkinek, akár élő, akár holt, ugyanúgy joga van az odatartozásra.

Ha bármi okból,- csirkefogó, alkoholista, házasságon kívüli, stb…,- kirekesztik, akkor a családlélek megpróbálja létrehozni az egyensúlyt,ez a MÁSODIK ALAPSZABÁLY.

A megtagadott odatartozását a rendszer kiegyenlíti, a kirekesztett és egy később született között összeköttetést teremt, utóbbi képviseli a kirekesztettet. HARMADIK ALAPSZABÁLY: Akik korábban születtek, előrébb álljanak a rangsorban, mint a később születettek!

A családlélek és a család lelkiismeret mindenek előtt az előbb születettek jogaira ügyel, és a kiegyenlítéshez feláldozza a később születettet. Ha tiszteletben tartjuk az előző generációk jogait, akkor a később születettek szabadok lesznek.

A SZERETET RENDJE SZÜLŐK ÉS GYERMEKEK KÖZÖTT:

A gyermek a szülőktől kapja az életet és szeretettel fogadja el a szüleit, valamint a tőlük kapott életet.

Ez a rend. Bármilyenek is legyenek, bármit tegyenek is a szülők…

A szülők iránti tisztelet úgy fejezhető ki, ha a saját sorsukra bízzuk őket, – ebben az esetben a gyermek szabad. A szülők iránti tisztelet továbbá, ha hagyom rendben menni a dolgaimat és ha jól érzem magam, egészséges vagyok. Akkor nem lesz rá szükség, hogy a szülőknek rossz legyen a lelkiismerete.

A KEZDETI REND:

ha nem ismerik el a kezdeti rendet, pl. a testvérek sorrendjét, az zavarokhoz vezethet pl. munkahelyi hierarchiában is… Ha egy gyermek az őt megillető helyet foglalja el, rendben levőnek érez mindent. Nem érzi magát kisebbnek vagy nagyobbnak, épp a megfelelő helyen érzi magát.

MÁGIKUS SZERETET: ( AMIBŐL ERED A PROBLÉMA…)

Az őseredeti síkon a gyermek szeretete így fogalmazható meg:- ” A szeretet azt jelenti, hogy olyan leszek, mint Te!”

– ” Megteszem Érted!”
– ” Csak a szenvedésen és a halálon keresztül lehet megmenteni másokat!”

Az OLDÁS SORÁN ugyanez a szeretet működik, de már nem vak. Túlemelkedik a mágikus síkon, mindent tekintetbe vesz.

A szeretet itt azt jelenti:- „Mindenki maradhat, mindenkinek joga van az odatartozásra!” és – ” Minden rendbejön, mert az előbb születettek és a halottak megkapják az őket megillető tiszteletet.”

GYÓGYULÁS:

mindig azzal kezdődik, hogy méltányolom azokat, akik ellen vétettem, vagy akiket kirekesztettem az életemből, bár odatartoznának. Amint megadom nekik a tiszteletet, mely megilleti őket, ismét helyreáll az egyensúly és kibontakozhat a jó.

A CSALÁDÁLLÍTÓTÓL ELVÁRT:

Az összhang (egy család rendszerével) akkor sikerül, ha a családállító lemond minden személyes szándékáról, nem akar gyógyítani, nem akar megváltoztatni egy sorsot. Szándék és félelem nélkül elismeri azt, ami egy adott pillanatban felszínre kerül és megtörténik. A családállítónak mindig belsőleg meg kell tisztulnia a hatalomvágytól és a szándékoktól. Ez nagyon alázatos folyamat. De amint átadja magát neki, felismeri, merre vezeti a folyamat,- egyszerre villámcsapásszerűen megjelenik, és látja a megoldást, vagy a kiutat.

Csakis annyi lehet a szándék, hogy összhangba hozzunk valamit!

NÉZZÜNK NÉHÁNY DINAMIKÁT, AMI A TUDATTALANBAN MŰKÖDIK, S A CSALÁDOKBAN SÚLYOS BETEGSÉGHEZ, BALESETHEZ, ÖNGYILKOSSÁGHOZ VEZETHET:

1., ” KÖVETLEK„. Ha az anya vagy az apa korán meghalt, a gyermek késztetést érez, hogy kövesse őt a halálba, és osztozzon a sorsában.
Ilyenkor azt mondja: ” Követlek a halálba!”

Az, aki menni akar, nem néz a többiek szemébe. -amint a szemükbe nézne, már nem tudná kimondani, hogy ” Követlek!”. Mert amint a másik szemébe nézne, láthatná, hogy ő nem akarja ezt…

Oldás: Egymás szemébe néznek, a bűnhődő mondja: ” Melléd fekszem, és vállalom a sorsodat!” Akitől átvállalnak, mondja: ” Ez az én sorsom, és egyedül viselem! Részemről szabad vagy!”

2., Amikor egy ilyen gyermek felnő, neki is gyermekei születnek, és az egyik gyermek vagy a gyermekek észreveszik, hogy az anya vagy az apa
követni akar vkit. a halálba, ekkor ezt mondják:

„INKÁBB ÉN, MINT TE, MAJD ÉN MEGTESZEM HELYETTED!”

Oldás: Egymás szemébe néznek, bűnhődő: ” Inkább én, mint Te! Megteszem helyetted!” másik: ” Nem!”

3., A vétekért való bűnhődés. Vagy a sajátunkért, vagy vállalva vki. másét, pl. a szülőét.

A bűnhődés mögött az az elképzelés áll, hogy a saját szenvedésünkkel megválthatjuk más szenvedését, vagy a saját szenvedésemmel, halálommal fizetek, hogy kiegyenlítsek vmit.

Aki bűnhődni „akar”, az behunyja a szemeit, nem néz rá arra a személyre, akinek adósa lett. Ha ránézne, nem tudná ezt kimondani, hogy: ” Bűnhődésképpen én is meghalok!” Amint ránézek arra, akinek adósa lettem, már nem mondhatom ezt, ilyenkor a kiegyenlítésnek egy másik, egy magasabb síkon kell megtörténnie. Erre a magasabb szintre akkor jutok el, ha elismerem, hogy vétkeztem, vagy hogy olyan előnyökhöz jutottam, aminek más fizette meg az árát. Ekkor az adósságból és a bűntudatból fakadó erőt vmi. jóra fordítom, amiből mások is részesülnek.

Oldás: Amikor ténylegesen vétett vki., ezt mondhatja az áldozatának a szemébe nézve: ” Viselem ezt a vétket, amely sohasem szűnik meg, és az
erőből, amely ebből a vétekből fakad, vmi. jót teszek a Te emlékedre, a Te tiszteletedre.” Bűnhődés, ha vki. nem tudja elfogadni a szüleit: pl. rákos betegnél, aki magában azt mondja az anyjának vagy az apjának:

„Inkább meghalok, mintsem, hogy tiszteljelek…”

Ők emelt fővel állnak, nem tudnak meghajolni. A betegség a bűnhődés a tisztelet megtagadásáért. Ez a dinamika sokszor a kóros elhízásnál is. Ahelyett, hogy helyet adnánk a lelkünkben egy személynek,akit elutasítunk vagy megtagadunk, inkább eszünk vmit. A családban a szeretetünkkel akarunk megmenteni vagy magunkhoz kötni vkit… Az ember ezeket a lelki folyamatokat nem negatívan éli meg.

4., A betegségen keresztül sokszor olyasmi is jelentkezik, amit a beteg nem akar elfogadni. / személy, vétek, határ, teste, lelke, feladat, út amelyen járnia kell, esély, lehetőség…/ A betegség fordulatot kényszerít ki.

FONTOS HANGSÚLYOZNOM, hogy a családállítással NEM „HIBÁS” FELMENŐ KERESÉSE TÖRTÉNIK, hanem a családi rendszerben feltárható okok egyben a megoldások! Továbbá a családállítással nem lehet ” vmit betölteni” vagy „kivenni belőlünk”, adott képességek elsajátítása komoly és hosszabban trató munka eredménye lehet csupán! A személyiségfejlesztés egy új szakma Magyarországon, a Személyiségfejlesztő Akadémián képezzük a jövő személyiségfejlesztő szakembereit!

GYAKORI KÉRDÉS, HOGY „MI VAN, HA NEM ÉRZEK SEMMIT?”

Mindenki képes átadni magát a Mezőben való munkának. Erről, ill. ennek a megvalósíthatóságáról minden alkalommal beszélünk a családállítások megkezdése előtt.

Vannak persze olyan fájdalmak, amiket csak úgy képes túlélni az ember, ha lefagyasztja az érzelmeit. Mivel ezek nagyon erős parancsok, ez esetekben több családállítás lehet szükséges adott témában, egyéni és csoportos formában egyaránt, ill. más módszereket is választhatunk a tovább feldolgozásra.

MIKOR VÁLIK ÉRZÉKELHETŐVÉ A CSALÁDÁLLÍTÁS EREDMÉNYE?

A saját belső programunktól, a témánktól ls a személyiségünltől, annak elakadásaitól függ az eredmény. Vannak azonnal érzékelhető hatásai és akár 2 v több évig is jelentkezhetnek élmények, amikor beugrik, hogy „…jé, ezt tapasztalhattam meg a Mezőben, és most íme…” A saját életemben volt már arra is példa, hogy egy állításban nem értettem egy bizonyos helyzetet, és kb. 6 évvel később történt olyan élethelyzet, amiből egyértelművé vált, hogy mit jelentett az a helyzet az állításban 6 évvel azelőtt.

A családállítás segítségével az informális mezőnkben energetikai változások történnek, azaz a belső világunkban változásokat indukálunk, és ez a külvilágunk változásait vonja maga után, amire rövidebb-hosszabb idő alatt a figyelmünk is megnyílik.

BÁRKI JELENTKEZHET CSALÁDÁLLÍTÁSRA?

Mindenki esetében kérdésként merül fel, hogy áll-e pszichiátriai, pszicholterápiás kezelés alatt, bizonyos esetekben ilyenkor ellenjavallt a családállítás. Amennyiben pszichiátriai,- pszichoterápiás kezelés alatt áll, kérem feltétlenül tudassa terapeutájával is a családállításon való részvételi szándékát és csakis az ő engedélyével jelentkezzen be, nálam pedig első alkalommal erről írásban is kell nyilatkoznia mindenkinek.

Továbbá nehezítő körülmény, ha a családi rendszerben erős rögzítettség figyelhető meg valamelyik vonalon, ekkor erős ellenállás, indulat figyelhető meg a vezető vagy a csoport felé.

Akadály lehet,ha a kérdező eleve rögzíti magában, hogy a felvetett témájára milyen választ vár. Ekkor nem nyílik meg a rejtett összefüggések előtt, amik pedig abban a nem látható, tudatalatti tartományban érhetők utol, ahová ez a technika elvezet bennünket.

El kell fogadjuk, hogy mindig éppen annyi választ kapunk, amennyit a lelkünk elbír, nem azt és nem annyit, amennyit az egónk diktál.

Kinek ajánljuk a családállítást:

  • szülő-gyerek kapcsolat zavarai akár a felnőttkorban is
  • a felnőttkorban is fájó gyerekkori sérülések, be nem gyógyult lelki sebek
  • ismétlődő párkapcsolati problémák
  • félelem a gyerekvállalástól, nehéz foganás
  • gyenge teljesítmény, erőtlenség, gátoltság esetén
  • életviteli nehézségek
  • különböző függőségek (alkohol, drog, gyógyszer stb.)
  • depresszió, érthetetlen harag, düh, szorongás, félelmek
  • ismétlődő munkahelyi problémák
  • nehéz döntések
  • öngyilkossági hajlam, lehangoltság, pánik, evészavar, alvászavar, gyerekkori magatartászavarok stb.

Szoktuk ajánlani, hogy a kliens az adott témával még esetleg keressen fel egy segítő szakembert, hogy jobban megtámogassuk a folyamat eredményességét, segítsük a történtek megemésztését és az új élet kezdetét.